Vážení zákazníci, předpokládané vyřizování objednávek bude ve středu 13.10.2021 z důvodů přerušení dodávky elektřiny. Děkujeme za pochopení . Veškeré emaily se budeme snažit vyřídit co nejdříve.

Trinomická krychle

 
  • 1 z 3
 

Trinomická krychle.

Dostupnost Skladem
914 Kč    
Značka Moyo Montessori
Kategorie Smysly
 

Popis pomůcky:

-          smyslová a později matematická pomůcka (úvod do algebry)

-          27 barevných kostek, po složení krychle jsou všechny její strany stejně barevné

-          slouží k seznámení s trojrozměrnými tělesy, rozvoji logického myšlení, ke zdokonalení motorických dovedností, rozlišování barev a tvarů

-          velikost 10x10x10 cm


Slovní zásoba:

krychle, kvádr, strana, roh, hrana, čtverec, výška, šířka, hloubka

+ barvy

+ tvary

+ orientace v prostoru (na sebe, nad/pod, vedle, vpravo, vlevo, nahoře, dole...)

 

Použití pomůcky:

1)      Po umístění krabičky na kobereček sundejte víko a odklopte boční strany krabičky.

2)      Všechny kostky resp. hranoly postupně po jednotlivých řadách vyskládejte na kobereček.

Nyní se doporučuje kostky roztřídit podle barev a podle velikosti. První skupinu tvoří největší kostky, druhou menší a třetí nejmenší. To je nejjednodušší varianta pro opětovné sestavení krychle. (Těžší variantou je rozdělení všech kostek podle těchto kritérií – viz obrázek).

 

 

3)      Na víku krabičky je znázorněno správné pořadí kostek. Začíná se největší jednobarevnou (červenou) kostkou, kterou položíte do rohu krabičky. Nyní vyberete velkou černou kostku s červenými bočními plochami a přiložíte k červené kostce tak, aby se červené plochy dotýkaly (můžete říci „červená k červené“). Druhou velkou černo-červenou kostku přiložte k druhé straně červené kostky. Do vzniklého rohu vložte černo-modrou kostku tak, aby se černé plochy dotýkaly a modrá byla nahoře. Nyní přiložte užší černo-červené kostky k červeným plochám vpravo a vlevo. Dále pokračujte s černými kostkami („černá k černé“) a do vzniklé otvoru vložte černo-žlutou kostku. Žlutá strana je nahoře.  První řada je hotová. 
Pohlazením zkontrolujte, zda jsou všechny kostky stejně vysoké.

4)      Nejsnazší je skládat krychli přímo na víku, tj. na předloze. Děti tak lépe pochopí „červená k červené“, „modrá k modré“, „černá k černé“, „žlutá k žluté“. První řada pak tvoří předlohu pro druhou.

5)      Druhou řadu začneme opět černo-červenou kostkou, k jejímž stranám přiložíme větší černo-modré kostky opět dle pravidla „barva k barvě“. Do vzniklého rohu vložíme modrou kostku. Poté dvě menší černo-modré kostky. Následně dvě černé kostky. Roh tvoří černo-žlutá kostka („černá na černou“ a „žlutá na žlutou“).

6)      Stejně postupujeme i u třetí řady.

 

(Existuje i jiná varianta stavění trinomické krychle, kdy se každá řada začíná stavět vždy od jednobarevné kostky.)

 

7)      Pokud nestavíte krychli na víku, můžete nyní porovnat, zda hotová krychle odpovídá vzoru na víku. Všechny strany krychle jsou stejně barevné.

 

Tuto práci s trinomickou krychlí zvládají děti cca od 3,5 - 4 let. 

Hmotnost 1.012 kg
Věk 3+
Materiál dřevo
Barva mix barev
rozměr 16.0 x 14.0 x 12.0

ukázka použití


Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

 
Jako správci osobních údajů, zpracováváme na tomto webu soubory cookies pro zlepšování prostředí webových stránek, pro analytické účely a pro cílenou reklamu. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Další informace